Za nami inauguracyjne spotkanie nowego cyklu realizowanego przez Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce pt. BABSKI KOCIOŁ. Założenie projektu jest takie, aby co miesiąc w świetlicach środowiskowych realizować rodzinne warsztaty kulinarne połączone z degustacją, z udziałem poszczególnych kół gospodyń wiejskich. W Mietniowie w miniony piątek „królowały” śledzie z marynowaną gruszką. „Iskry Mietniowa” krok po kroku prezentowały poszczególne etapy przygotowania inscenizując, a nawet wyśpiewując kolejność kulinarnych zadań. Poniżej przedstawiamy przepis na ten specjał.

ŚLEDZIE Z MARYNOWANYMI GRUSZKAMI
Składniki:
1 kg śledzi solonych-matiasów
3 średnie cebule
1 duży słoik marynowanych gruszek
majonez kielecki średni słoik
jogurt naturalny grecki duży
pieprz mielony
Sposób wykonania:
Śledzie moczyć w marynacie z gruszek najlepiej przez 24 godz., potem pokroić je w paski, gruszki na kawałki, cebulę w piórka (pokrojoną cebulę sparzyć). Układać w misce warstwami śledzie, cebula posypać ją pieprzem i następna warstwa to gruszki, i od nowa. Zrobić sos tzn. zmieszać majonez z jogurtem i zalać śledzie. Można zostawić jako sałatkę warstwową lub wymieszać. Smacznego.

GRUSZKI W OCCIE
2 kg gruszek twardych
2 szklanki wody
1 szklanka cukru
1/2 szklanko octu 6%
garść goździków, ziaren pieprzu, kawałek kory cynamonu
Gruszki obrać, pokroić na ćwiartki( na czas przygotowania obrane przechowywać w zakwaszonej wodzie). Zagotować marynatę, do gotującej dodać gruszki i gotować jeszcze przez 5-10 minut. Nałożyć do słoików, zalać gorącą marynatą, zakręcić, obrócić do góry dnem do wystygnięcia.

KOMPOT ZE SŁODKICH OWOCÓW
Słoik napełnić owocami pokrojonymi (brzoskwinie, maliny, morele, gruszki, czereśnie), dodać szczyptę soli, zalać wrzącą wodą. Zakręcić, pasteryzować 20 min. Przez 6 tygodni nie otwierać, a potem smacznego.

fot. CKiT/FOTO Rogalska