29 maja 2019 w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, koncertem doskonałych krakowskich kameralistów zainaugurowano V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha.

Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce, zaś Patronką Konkursu – prof. Monika Sikorska-Wojtacha (1948 – 2014), polska pianistka i pedagog, wspaniała interpretatorka muzyki polskiej, jurorka wielu konkursów pianistycznych, człowiek o wielkim sercu i charyzmie.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli Adam Kociołek – Starosta Wielicki oraz Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Uczestnicy będą grać na fortepianie Shigeru Kawai, który zapewnia Silesia Music Center Sp. z o.o.

Podczas koncertu inauguracyjnego, w znakomitej mistrzowskiej interpretacji Bartosza Koziaka (wiolonczela) i Justyny Danczowskiej (fortepian), zabrzmiały Sonaty Francka i Szostakowicza. Rewelacyjna technika gry, bogactwo kolorystyczne i wyrazowe, brawura i delikatność – to wszystko można było usłyszeć w grze Artystów.

Justyna Danczowska to pianistka i kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bazylei (mistrzowska klasa Krystiana Zimermana) oraz Akademii Muzycznej w Zurychu (klasa Konstantina Scherbakova). Zwyciężczyni Konkursu Pianistycznego im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (1997), Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży w Szafarni, Konkursu dla Młodych Muzyków w Krakowie (2000). Jako kameralistka otrzymała nagrodę-koncert na festiwalu „Orpheus 2002“ w Zurychu, nagrodę specjalną w Neuchatel (2002) oraz III nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej w Zurychu (2003). Występowała m. in. z takimi artystami jak Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996-1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Posiada w dorobku wiele nagrań, m.in. z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego nagrana wraz z Kają Danczowską w 2007 roku, nominowana do „Fryderyka 2009”. Od 2006 pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bartosz Koziak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia pod kier. Kazimierza Michalika oraz Andrzeja Bauera) oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris (klasa Philippe’a Muller’a). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i Europie. Laureat I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Elblągu (1988), I nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Konkursie na Indywidualność Muzyczną Krakowa, nagrody specjalnej na konkursie Praskiej Wiosny (2006) oraz wielu nagród specjalnych na konkursach w Moskwie, Monachium oraz Programu 2 Polskiego Radia, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2001). Stypendysta Rządu Francuskiego, a także Ministerstwa Kultury i Sztuki. Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solista współpracował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Praska Filharmonia, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Massimiliano Caldi. Jest zapraszany na znane festiwale m.in. Warszawską Jesień, Mecklemburg Vorpommen, Young Euro Classic w Berlinie. Nagrywał dla Polskiego Radia. Od kilku lat jest regularnie zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. W 2008 został asystentem prof. Andrzeja Bauera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od 2015 jest adiunktem na tejże uczelni.