Zapraszamy w magiczną podróż muzyczną po krajach Słowiańszczyzny! 9 czerwca o godz. 19.00 na Rynku Górnym w Wieliczce wystąpi zespół Prasłowianki. W programie koncertu znajdą się pieśni i muzyka Serbii, Macedonii, Słowacji, Bośni, Ukrainy, Rosji oraz Słowenii.

Historia Zespołu sięga 1959 r., kiedy to dr Zygmunt Wagner utworzył studencką żeńską grupę wokalną „Słowianki”. W niedługim czasie do grupy zaczęto przyjmować także mężczyzn. Powstał zespół taneczny pod tą samą nazwą. Po zakończeniu studiów część członków zespołu zatęskniła za muzyką i śpiewem, a ich fascynacja słowiańską kulturą sprawiły, że po latach zrodził się pomysł nagrania płyty pod szyldem „Prasłowianki”, nawiązującym do nazwy wcześniejszego zespołu.

Efektem tego pomysłu jest zespół Prasłowianki działający od 2009 roku jako wokalno-instrumentalna grupa. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe pieśni krajów słowiańskich, głównie bałkańskich w tym: Serbii, Macedonii, Dalmacji, Bośni, Chorwacji. Zespół ma na koncie wspólne występy z „Trubadurami”, „Voxem” z Nigelem Kennedym.
Profesjonalizm, entuzjazm oraz spontaniczność prezentowanego programu sprawiają, iż występy Prasłowianek tworzą niezapomnianą atmosferę i są bardzo ciepło przyjmowane przez publiczność.