Wraz z końcem września nadeszła pora na podsumowanie projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY!

Już po raz piąty na przestrzeni kilku miesięcy – od maja do września – Rynek Górny w Wieliczce stał się kulturalnym sercem naszego miasta. Na plenerowej scenie gościliśmy muzyków reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne, orkiestry dęte, jak również artystów kabaretowych. Ponadto wspólnie bawiliśmy się podczas przedstawień teatralnych dla dzieci, pokazów filmowych i rodzinnych plenerowych imprez.

W maju po raz drugi świętowaliśmy wspólnie Światowy Dzień Pszczoły. W programie wypełnionym pszczelimi akcentami nie zabrakło więc prelekcji, warsztatów sadzenia roślin, warsztatów lania świeczek z wosku, budowy domków dla dzikich pszczół oraz słodkich wypieków – oczywiście z miodem w roli głównej.

Radośnie, kolorowo i w rodzinnym gronie obchodziliśmy również drugie wielkie wydarzenie z pszczołami i słodkim miodem w tle – w końcu sierpnia zaprosiliśmy Państwa na XIII Wielickie Miodobranie.

Czerwiec rozpoczęliśmy wspólną zabawą z Myszką Miki i animatorami okazji Dnia Dziecka oraz występami orkiestr dętych w ramach eliminacji Festiwalu Echo Trombity. Jak co roku hucznie świętowaliśmy urodziny prowadzonej przez nas kawiarni CAFE KULTURA, która w tym roku skończyła 5 lat. Do zabawy zaprosiliśmy uwielbiany przez najmłodszych zespół Kosmokwaki.

Muzyczne wrażenia w tym roku zapewnili nam z kolei tacy artyści jak zespół Prasłowianki, który zabrał nas w niezwykłą podróż po krajach Słowiańszczyzny, charyzmatyczny wokalista Piotr Woźniak oraz energiczna wokalistka o egzotycznej urodzie, znana z programu „Idol”, czyli Carmel. Ponadto po raz trzeci, we współpracy z Parafią św. Klemensa w Wieliczce, na przestrzeni kilku tygodni odbyły się gromadzące liczną publiczności koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce. Naszymi tegorocznymi gośćmi byli: dr Michał Kocot (organy), Jakub Woszczalski (organy) wraz z Andrzejem Lenartem (baryton), trio Ewa Rzetecka (klawesyn, organy), Ewelina Zawiślak (flet) i Hubert Niewiadomski (baryton) oraz Cracow Guitar Quartet.   W początku sierpnia zaprosiliśmy natomiast na II edycję Salty Inspirations Jazz Festival, podczas którego wystąpili: rewelacyjne trio Maciej Strzelczyk, Piotr Rodowicz i Romuald Erenc z programem „Chopin na strunach” oraz pianista i wizjoner polskiego jazzu Leszek Kułakowski z zespołem w programie „Love Songs”.

W tym roku prawdziwą moc wrażeń pozostawiliśmy na sam koniec projektu. W połowie września do łez rozbawił nas znany i uwielbiany przez polską publiczność Kabaret Smile, czyli Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski i Paweł Szwajgier – twórcy kultowych już skeczów „Relaks Bożenki”, „Zakupy w niedzielę”, czy też „Śniadanie”, a na zakończenie projektu, w przededniu jesieni pożegnaliśmy lato wspólnie z Katarzyną Oleś-Blachą,  innymi wybitnymi artystami scen operowych i operetkowych oraz Zespołem Kameralnym Muzyków Opery Krakowskiej.

Jak co roku dziękujemy wielickiej publiczności za niesamowitą energię i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia za rok!